Prakriti

Prakriti je něco jako ájurvédské DNA. Naše vrozené nastavení, náš optimální stav bytí, naše tendence, silné i slabé stránky.

 

Každý z nás je jedinečný, od hlavy k patě. Hlavně v tomto:

  • síla, hutnost a odolnost tkání a mysli

  • metabolismus

Ájurveda má název pro tuhle naši jedinečnou konstituci: PRAKRITI.

Prakriti je souhrn fyzického, psychického a metabolického nastavení, se kterým jsme se narodili. Označuje naše nejlepší možné zdraví, náš ideální metabolismus. Prakriti je optimální stav našeho těla a mysli. 

 

Z čeho Prakriti vychází?

Inu, to je tak. 

V ájurvedě existuje brilantní koncept jménem Tridosha. Znamená v základu to, že každý člověk má v sobě tři hlavní skupiny funkcí, tedy dóši (v těle i v mysli):

  • Vata (funkce vědomí a pohybu)

  • Pitta (funkce metabolismu a přeměny)

  • Kapha (funkce růstu a oprav)

V idealistickém scénáři optimálního nastavení by tyhle tři funkce byly v člověku 100% v rovnováze. Ne každý se ale do takového scénáře narodí. Vlastně skoro nikdo (i když pár takových výherců se najde). Většina z nás se narodí s těmito třemi funkcemi nastavenými v různých proporcích - a to právě určuje naši Prakriti, konstituci.

 

Všechno, co vás napadne, že lidské tělo dělá, se dá přiřadit do jedné z těchto skupin. Zkuste si.

  • Tak například: tvoje momentální myšlenky, stejně tak jako peristaltiku střev, má na starosti Vata (pohyb), vydatný spánek Kapha (růst a oprava), trávení oblíbeného dortu Pitta (metabolismus).

Každá z funkcí se specializuje na určité úkony v těle, takže i sídlí v konkrétních oblastech (tzn nejvíc se tam projevuje jak ve zdravém, tak v nezdravém stavu). Každá má určité vlastnosti. Každá se dá něčím vyprovokovat a taky vyléčit.

Výchozí nastavení těchto funkcí také udává slavné ájurvédské konstituční typy (proto mají stejné názvy). Více o Prakriti (konstituci) tu.

 

Základní typy konstitucí

Někdo má do vínku danou dominantní jednu dóšu, někdo dvě, vzácně může nastat i situace, že někdo má všechny tři vyrovnané. 

Podle toho, co proporčně převažuje, vzniká 7 základních typů Prakriti:

  • Vata

  • Pitta

  • Kapha

  • Vata-Pitta / Pitta-Vata

  • Vata-Kapha / Kapha-Vata

  • Pitta-Kapha / Kapha-Pitta

  • Sam Dosha (Vata-Pitta-Kapha)

 

Prakriti v praxi

Dominantní dóša nebo dóši nám do života přinášejí různé tendence, charakteristiky, které zůstávají po celý život stejné a dělají z nás tu jedinečnou bytost, kterou jsme. Ani dvě shodné konstituce (např. dvě Vaty) nebudou stejné, protože mohou převládat různé elementy, anebo se různé funkce projevovat na odlišných místech jinými vlastnostmi.

Každopádně se dá o dominantní dóše všeobecně říct:

  • VATA bude naši konstituci ovlivňovat svou nepravidelností, pohyblivostí, suchostí, lehkostí. Tělo bude lehčí, křehčí a metabolismus nepravidelný.

  • PITTA vnese do konstituce střední odolnost, ale k tomu horkost a ostrost, tedy intenzivní emoce a rychlejší metabolismus, takže výraznější akčnost a rychlejší vyčerpání.

  • KAPHA se postará o nejsilnější, nejodolnější tkáně spolu s pomalým tempem i pomalým metabolismem.

 

Pamatuj:

Každá Prakriti má svoje specifika, svoje silné a slabé stránky. Žádná konstituce není lepší nebo horší než ostatní. Jen je naprosto zásadní svou Prakriti přijmout, pochopit a nesnažit se ji změnit.

Nechceme změnit svoje přirozené já, svou konstituci. Chceme ho poznat, pochopit a udržet ho v rovnováze.

 

Chceš znát svou Prakriti?

  1. Vyprdni se na tabulkové testy na netu i v knížkách. Dost zásadně zkreslují (mluvím z vlastní zkušenosti)

  2. Zkus si tento videotest, kde vysvětluju, jak otázky zodpovědět co nejpřesněji.

  3. Až vyplníš test, ozvu se ti na mail s tím, co se z údajů dá vyčíst a jak případně postupovat dál.

Každý by měl znát svou konstituci. Je to první krok k dlouhodobému zdraví.

Pokud tě to zajímá víc do hloubky a chceš probrat konkrétní nerovnovážný stav nebo poradit ohledně životního stylu či stravy dle tvojí konstituce, zvaž individuální ájurvedskou konzultaci

 
Previous
Previous

Vikriti

Next
Next

Kapha