Tridosha

Vata, Pitta a Kapha jsou tři dóši našeho těla. Když fungují harmonicky, prožíváme zdraví. Když ne, prožíváme nemoc.
- Vaghbhata (Ashtang Hridyam)

 

Už jsme si pověděli něco o Panch Bhoota – 5 základních elementech, z nichž je složeno absolutně všechno včetně lidského těla.

Elementy se v lidském těle různé projevují – ve strukturách tkání i ve funkcích. 

Když otec ájurvedy Charaka popisoval lidské tělo a jeho funkce, zjednodušil koncept 5 elementů do celkem 3 základních funkcí. Elementy totiž málokdy fungují samy o sobě – spolupracují na těchto funkcích vždy hezky spořádaně, po dvou.

 

Koncept tří dóš

Funkce lidského těla tedy Charaka rozdělil na 3 kategorie a mají je na starosti tyto dvojičky elementů:

Vata

Funkce: pohyb a vědomosti, tedy transport všech látek a informací
Elementy: Akasa + Vayu

Pitta

Funkce: přeměna a metabolismus, tedy „vaření“ látek a informací
Elementy: Agni + Jala

Kapha

Funkce: růst a oprava, tedy výživa a ochrana budování tkání
Elementy: Prithvi + Jala

 

Všechno, co vás napadne, že lidské tělo dělá, se dá přiřadit do jedné z těchto skupin. Zkuste si.

  • Tak například: tvoje momentální myšlenky, stejně tak jako peristaltiku střev, má na starosti Vata (pohyb), vydatný spánek Kapha (růst a oprava), trávení oblíbeného dortu Pitta (metabolismus).

Každá z funkcí se specializuje na určité úkony v těle, takže i sídlí v konkrétních oblastech (tzn nejvíc se tam projevuje jak ve zdravém, tak v nezdravém stavu). Každá má určité vlastnosti. Každá se dá něčím vyprovokovat a taky vyléčit.

Výchozí nastavení těchto funkcí také udává slavné ájurvédské konstituční typy (proto mají stejné názvy). Více o Prakriti (konstituci) tu.

 

Zdraví a nezdraví

Vata, pitta a kapha se samozřejmě neustále pohybují, jejich činnost v těle a mysli narůstá a klesá. Stačí se hýbat nebo přemýšlet a zvýšíme si Vatu. Stačí se rozčílit nebo si dát pálivé jídlo a zvýšíme si Pittu. Stačí se najíst nebo si dát šlofíka a zvýšíme si Kaphu.

Dokud zmíněné tři funkce budou poblíž naší nastavené rovnováhy (Prakriti) a žádná z nich nepřeroste do přílišných extrémů, tělo i mysl budou zdravé. 

Pokud kterákoli z funkcí začne být dlouhodobě vyhrocená (zvýšená), objeví se funkční nerovnováha v těle a akutní příznaky. Pokud se s nimi nic neudělá a disbalance trvá dál, může dojít až ke strukturální nerovnováze, která zasáhne tkáně a vznikne chronické onemocnění.

  1. Degenerativní onemocnění – vzniknou kvůli přílišnému pohybu Vaty (opotřebení, oslabení, vysušení tkání – patří sem stárnutí organismu, osteoporóza, bolesti kloubů, Alzheimer, Parkinson atd.)

  2. Zánětlivá onemocnění – vzniknou kvůli přílišnému vaření Pitty (vše horké, zarudlé a nateklé – záněty v krku, vředy v žaludku, ekzémy, všechny „-itidy“ jako artritida, gastritida, meningitida atd.)

  3. Akumulační onemocnění – vzniklou kvůli přílišnému hromadění a růstu Kaphy (ucpání tepen, obezita, otoky, všechny nádory a cysty atd.)

 
Previous
Previous

Vata

Next
Next

Karma v ájurvédě