Čaje na zklidnění Vaty

 

Změna není vždycky úplně snadná věc. 

Změna znamená přechod od starého známého k novému neznámému. Každý takový přechod zabere určitý čas a energii. Teprve pak se zase ustálíme v nové rovnováze.

Přechod mezi ročními obdobími není výjimkou.

 

Ritu Sandhi aneb jarní únava

Ayurveda tomu říká „Ritu Sandhi“. 

Čas mezi ročními dobami. Přesun z jedné do druhé. Trvá to cca dva týdny a zrovinka teď se to děje. Všimli jste si?

Někdo tomu říká jarní (potažmo podzimní) únava.

Pro většinu z nás je Ritu Sandhi totiž křehčí, zranitelnější období. Někdy si toho třeba tak úplně nevšimneme, ale naše tělo a mysl prožívá celou řadu změn spolu s přírodou. Mění se množství světla a s ním denní rytmus, taky teploty a často i naše aktivity. Tělo i mysl se snaží všemu přizpůsobit.

Tyto změny v nás má na starosti Vata Dosha – funkce pohybu a vědomí. Nu a ta když se zvýší, přichází únava, citlivost, oslabení.

Ayurveda proto při Ritu Sandhi doporučuje hlídat si hlavně Vatu. Sníží se tím stres, který změna období v organismu vyvolává. Vyhneme se úzkostem a obavám, ale taky suchosti, zácpě a dalším trávicím potížím, kvůli kterým jinak tělo bývá oslabené a náchylné vůči nachlazení či chřipce.

Přesně tak to totiž funguje. 

Bacílky a virůsky krouží kolem neustále, někdy jsou aktivnější, jindy méně. Naše odolnostje to, na čem skutečně záleží. Ta vychází ze síly našeho trávení (Agni). A ta taky rozhoduje, zda zůstaneme zdraví, nebo onemocníme. 

A Ritu Sandhi může kvůli zvýšené Vatě tuto odolnost snížit.

 
 

Jak posílit odolnost?

Ayurveda řeší zdraví, a tedy i sílu a odolnost organismu, individuálně:

Svou odolnost posílíme hlavně tím, že své tělo i mysl budeme udržovat v rovnováze – poblíž své vlastní konstituce (Prakriti). To logicky znamená nejdřív ze všeho vyřešit symptomy nerovnováhy (Vikriti).

Na speciální chvilky, jako je třeba právě Ritu Sandhi, můžeme samozřejmě využít i různé postupy, jak opečovat konkrétní Doshu, v tomhle případě Vatu. Například pomocí čajíčků níže. 

Konkrétně po zimě si taky chceme hlídat množství hlenu (Amy). Přes zimu se v těle zvyšuje Kapha a během jara bude chtít vyjít z těla ven ve formě hlenu. Hlen samotný vytváří supr párty pro bacílky – rádi se v něm shromažďují a množí, takže ho v sobě nechceme mít úplně moc. 

Pokud se tedy cítíme na jaře zahlenění, je dobré zařadit půsty a detox (třeba jógové očistné techniky Kriya) – ale NE TEĎ! To nechejme až na chvíli, až budeme zase silní. Až Ritu Sandhi přejde v jaro 👍 

 

Co na Vatu

Zvýšená Vata znamená stres, vyčerpání, nedostatek, podvýživu. To je během Ritu Sandhi to největší riziko.

Ayurveda proto doporučuje například:

  • snídat pořádně

  • nejíst po západu slunce a chodit spát brzy

  • nepřemáhat se >> radši si odpočinout

  • neignorovat hlad >> najíst se

  • neprochladnout >> zahřát se čajíkem, polívkou nebo dekou 🙂

Všechna doporučení je důležité poladit podle zmíněné Prakriti a Vikriti. Víc si můžeme povědět individuálně na konzultaci.

Super věc na zvýšenou Vatu, která je chladná a suchá, je něco hřejivého a tekutého. Proto pomůže třeba hřejivý čaj a k jídlu je možno dopřát si třeba tohle vynikající pyré.

Tu máte dva úžasné čajíky, které uklidní Vatu a zároveň podpoří Agni, a tedy celé trávení a s ním i odolnost organismu:

 
 

Trávicí Vata čaj A

Ingredience:

  • 1/4 čajové lžičky římského kmínu nebo ajwainu

  • 1/4 čajové lžičky semínka fenyklu

  • 2 zrnka pepře

  • 1 malý kousek / špetka skořice

  • 3 tenké plátky čerstvého zázvoru

  • 1-2l vody (dle požadované intenzity)

Postup:

Lehce nadrtíme kmín a fenykl v homždíři. Nasypeme do hrnce, přilejeme vodu a přivedeme k varu. Přidáme zbytek koření a zázvor, sundáme z plotny, přiklopíme a necháme pět až deset minut louhovat. Nakonec přecedíme a hotovo. Po zchlazení můžeme dosladit medem, nebo bumbáme neoslazené. Klíďo usrkáváme celý den, i v pokojové teplotě (čaj obsahuje hřejivá koření).

 

Trávicí Vata čaj B

Ingredience:

  • 1/4 čajové lžičky kardamomu

  • 1/4 čajové lžičky semínek kmínu ajwain

  • kousek / špetka skořice

  • 1/4 čajové lžičky nastrouhaného zázvoru

  • hrnek vody nebo víc (dle požadované intenzity)

Postup:

V hmoždíři lehce podrtíme semínka. Vodu s nadrcenými semínky přivedeme k varu, přihodíme všechno zbylé koření, přiklopíme, sundáme z plotny a necháme vylouhovat 5-10 minut. Stejně jako u varianty A, přisladíme po zchladnutí medem anebo bumbáme neoslazené.

 

Pro koho se tyto čaje nehodí?

Zopakuju to znovu: podle Ayurvedy se zdraví řeší individuálně. Neexistuje všeobecné doporučení vhodné pro všechny situace. 

Tyto hřejivé čajíky raději vynech v těhotenství nebo pokud máš zrovna příznaky zvýšené Pitty – např. překyselení, pálení žáhy, vředy, průjem atd. 

V případě zvýšené Pitty sáhni radši po chladivých bylinkách – po mátě, koriandru, fenyklu atd. 

Pokud se chceš ujistit, jaké koření je pro tebe vhodné a bezpečné, písni, ráda poradím. 

 

Na zdraví!

Chceš-li svou odolnost během Ritu Sandhi podpořit co nejvíc, dopřávej si zkrátka hlavně tu sebe-péči, která sedne právě tobě. 

Užij si anti-Vata čajík, drž se v klidu a v teple a Ritu Sandhi zvládneš levou zadní!

Užívej si příchod jara! ☀️ 

i.

 
Previous
Previous

TOP HACK: čerstvé oveslíko rychle a bez ždímání

Next
Next

TOP vanilkový pudinkovo-máslový krém (vegan)