Pravé indické chapati (vegan)

 

Tradiční indické placky jménem chapati jsou nenahraditelnou součástí výživného jídelníčku. Toto platí hlavně pokud jste si taky během života navykli pochutnávat si na pečivu, ale nechcete svoje bříško zatěžovat.

Proč je chapati lepší než pečivo?

  • jde o sattvickou variantu pečiva >> podporuje sattvickou, tedy klidnou a čistou mysl!

  • chapati vyrobíš snadno a rychle ke každému jídlu jako čerstvou přílohu - čerstvější už to nejde!

  • chapati je mnohem snáze stravitelné než klasické pečivo, protože obsahuje pouze kvalitní atta mouku a vodu - nezatíží tedy organismus jako kupované, kynuté nebo mražené pečivo

  • zasytí a uspokojí sladké chutě, ale bříško se po něm cítí báječně

 
 

Chapati

Ingredience

  • cca 1 hrnek mouky na chapati (doporučuju koupit tzv. CHATKI ATTA mouku např. na www.swagat.cz) - zvládneš to i s celozrnou pšeničnou, špaldovou apod, ale bude se to chovat trochu jinak)

  • cca 1/2 hrnku studené vody

  • volitelné: cca 1 lžíci ghee

  • špetka soli

Jak na to

  1. Připrav těsto.

    Do mísy vysyp mouku. Přilej kousíček vody a začni prsty těsto rozhrabávat, aby se voda rovnoměrně rozprostřela. Stejným způsobem přicmrndni vodu ještě párkrát, dokud se ti těsto nezačne pojit. Jakmile se začne pojit, začni hníst. Překlápěj těsto doprostřed, kdykoli to jde. Hňácej celou vahou těla, používej dlaně anebo ideálně celé pěsti (viz obrázek výše 👆) a vždy po chvilce překlápěj a stlačuj těsto doprostřed. Pokud cítíš, že je moc tvrdé, suché, nepoddajné, přilej znovu kousíček vody. Přestaň hníst teprve když je možné těsto nahňácat do krásné, hladké, měkké koule.

    Ghee můžeš do těsta přidat, ale není to nutné. Já si ghee přidávám až na hotové horké chapati - krásně se na něm totiž rozteče a rozvoní, a celou suchou placku krásně omastí.

  2. Nech těsto odpočinout

    Dej ho do ledničky, anebo pokud jako já žiješ v Himalájích, kde je všude zima, nech ho venku na lince :D Těsto je dobré nechat odpočinout aspoň na 30min, ale ideálně víc a klidně přes noc. Tady v indických rodinách se tradičně těsto takto nahněte dopředu na 2-3 dny a při každém hlavním jídle se z něj jen odkrajuje potřebný počet chapati.

  3. Rozválej chapati

    Jedno chapati je cca 1/2 hrsti. Nejdřív udělej kuličku, tu v ruce rozmáčkni na placku. Placku omoučni v misce s moukou, pak to hoď na pomoučený vál a rozplácni to na co nejvíc kulatou placku. Tu rozválej do CO NEJTENČÍ placky. Čím tenčí, tím lepčí. Nekecám. (ale nechceš samozřejmě aby se to trhalo - ideál je odhaduji někde kolem 3-4mm)

    Tady se ukáže zásadně volba mouky. Atta mouka krásně drží i při tenké placce.

  4. Osmahni chapati nasucho na rozpálené pánvi

    Ideálně na tradiční železné pánvi jménem TAWA, případně na klasické BRUTÁLNĚ rozpálené pánvi. Nasucho. Stačí pár vteřin z každé strany a pořád dokola otáčet.

    BACHA, rychle se to spaluje. Takže po chvilce vždy překlop na druhou stranu. A pak zase zpět. Můžeš na každé straně vždycky lehce přitlačit kraje placky k rozpálené pánvi (třeba vařečkou nebo opatrně utěrkou). A tohle opakuj dokola, dokud se placka neosmahne a nenafoukne.

    Tady se ukáže, jestli byla placka dost tenká. Když uděláš dostatečně tenké chapati, budou se při osmahování nafukovat. To chceš. A neboj, na talíři to splaskne.

 
 

TIP na obměnu

Pokud nezvládáš ATTA mouku například kvůli celiakii, trávicím potížím nebo parnému létu, vyzkoušej tyhle nadýchané rýžové chapati.

 

Jak a k čemu chapati papat?

Chapati fungují jako obilná příloha. Takže pro pořádné, plnohodnotné, tzv. SHAD RASA jídlo potřebuješ chapati přikusovat k nějakému proteinu a haldě zeleniny. Ideálně chapati fungují s různými curry pokrmy, se zeleninovými nebo luštěninovými polévkami (tzv. dály) - zkrátka s čímkoli tekutým nebo kašovitým.

Tradičně tady v Indii se chapati používá jako “naběračka”, protože se jí rukama. Takže chapati se kousek utrhne, zaroluje do kuželu a nabere se s ním tekutina, anebo se rovnou kouskem chapati nahrabává curry, zelenina apod.

V rámci svačiny můžeš chapati používat jako náhradu klasického pečiva. Stačí ho potřít humusem nebo gheečkem, naplácat na něj čerstvou nebo pečenou zeleninu, zarolovat a hurá - čerstvá tortilla je na světě :)

 
 
Previous
Previous

Kalpany a jak na ně

Next
Next

Ájurvédské kitchari