Restorativní Jóga: Sestavy pro úlevu od bolesti a rovnováhu těla a duše

Autor: Gail Boorstein Grossman
Vydalo: Alferia, 2020

 

Antistresový zázrak. Nejsnazší cesta ke skutečnému uvolnění. Meditace beze snahy. A hlavně léčivá úleva. 

To je pro mě restorativní jóga.

S restorativní jógou jsem se poprvé setkala, když jsem v USA studovala svůj první jógový trénink. Od té doby už mě mnohokrát zachránila – třeba od insomnie, bolavé menstruace, od mnohých vyčerpaných a stresových období. 

Proto mám ohromnou radost, že se k nám letos díky Nakladatelství Alferia dostala i první do češtiny přeložená publikace o tomhle léčivém zázraku: kniha Restorativní jóga od Gail Boorstein Grossmanové. 

TIP: Chcete-li si se mnou vyzkoušet restorativní jógu podle videa, najdete ho úplně dole v závěru článku.

 

Co je restorativní jóga a proč ji potřebujeme

Slovo „restore“ znamená obnovit. Restorativní jóga totiž obnovuje – síly, energii, tkáně, mysl. Je to jediný skutečně relaxační styl jógy, protože při ní nejsme vůbec aktivní, ale držíme dlouhou dobu pozice pasivně, tedy v absolutním uvolnění.

Taková jóga přináší hlubokou relaxaci, regeneraci, a spouští tak v těle i mysli samoléčebné procesy. Restorativní jóga nás něžně a velepříjemně navrací do přítomného okamžiku, k sobě tady a teď.

Vznikla v logické reakci na stres a shon dnešního světa, který nás zahlcuje informacemi, to-do listy, starostmi, a který nás neustále od přítomného okamžiku odtrhává.

Všechny zákony jógy a ájurvedy jsou v tom s Gail Grossmanovou zajedno: chceme-li v takovém světě najít či udržet rovnováhu, nutně tento styl jógy potřebujeme.

 
 

Poprvé v češtině a rovnou výhra

Co se restorativní literatury týče, doposud jsem čerpala hlavně z anglických publikací odJudith Lasater, u které Gail studovala a od jejíž žákyně jsem studovala i já sama. 

Judithiny knihy Relax and Renew (2 díly) pro mě vždycky budou takovou biblí restorativní jógy a určitě doporučuju, abyste po nich sáhli, kdykoli zatoužíte celou problematiku prostudovat víc do hloubky. 

Restorativní jóga Gail Grossmanové dokazuje, že se léčebná síla relaxace naplno dostává i k nám – a já za to Nakladatelství Alferia moc a moc děkuju. 

Nejde ale jen o obyčejné restorativní prvenství. Je to rovnou trefa do černého. Praktický a ucelený průvodce restorativním světem se vším všudy. Nepotřebujete nic jiného. 

Co se praktičnosti týče, musím dokonce uznat, že u mě vítězí nad restorativní biblí od Judith Lasater. Proč, to vysvětlím níže. 

Kdo mě znáte, tušíte, že následující tvrzení je ta největší pocta, jakou mohu knize složit: 

Když jsem tuhle knihu četla, měla jsem dojem, jako kdybych ji napsala já. 

 

Jak s knihou pracovat?

Věřte, že to půjde úplně samo. 

Malý TIP: V celé knížce se objevují zelené odstavce s nadpisem Moudrost Jógy. Vychutnejte si je na maximum 🙏. 

Kniha je rozdělena do tří hlavních částí:

  • úvod – důležité základní informace, historie, pomůcky, příprava

  • pozice – detailní vysvětlení pro pozice, dechové i meditační techniky

  • sestavy – praktické sestavy podle konkrétních potíží

 
 

Úvod mě nadchnul

Dozvíme se v něm samozřejmě to nejdůležitější o restorativní józe, o historii, účinkách a o všem, co je potřeba vědět, než s praxí začneme – ale to hlavní je mezi řádky. 

Potkáváme tu hluboké jógové kořeny z Patanjaliho Suter, propojujeme jógový svět s tím ájurvedským, dotýkáme se čakrového systému. 

Přichází porozumění, že v józe nejde o výkon, ale o rovnováhu. Gail v souladu s ájurvedou zdůrazňuje, že „většina věcí, které v běžném životě děláme, může v těle způsobit nerovnováhu„, a vysvětluje, že právě restorativní jóga tuto nerovnováhu pomáhá napravit. 

Tak celistvý obrázek během pár úvodních stránek! Moje srdce plesá. 

 
 

Studnice pozic

Následuje zásobárna pozic a technik, ze kterých lze čerpat při jakékoli své praxi.

Najdeme tu restorativní rozcvičku, některé dechové techniky Pranayam a samozřejmě i jednotlivé restorativní pozice. Dokonce je zmíněno i pár krásných meditačních technik a Yoga Nidra (hluboká relaxace jógového spánku).

Každá pozice je vyfocená v různých variantách a stručně popsaná z hlediska provedení i účinků. 

Co oceňuji snad ze všeho nejvíc, je, že u každé pozice najdeme značky, podle kterých víme, na jaké čakry a dóši pozice působí. 

A zase je vše popsáno tak, jako kdybych to říkala já 🙂 – i dech Ujjayi je přirovnán k Darth Vaderovi.

 
 

Praktické sestavy

Sem bude každý sahat zpočátku nejčastěji. Ale jak Gail sama říká, postupem času si člověk vybuduje dostatečnou důvěru ve vnímání svého těla a začne si sestavovat svoje praxe sám.

Pro začátek tady najdeme spoustu krásných sekvencí vhodných při různých zdravotních potížích – např. na pomoc při bolesti zad, nespavosti a úzkostech, při přechodu, po operaci, při asthma nebo dokonce při léčbě i prevenci rakoviny. 

Na každou zdravotní potíž tu navíc najdete dvě sestavy – jednu krátkou, jednu dlouhou. A to se hodně vyplatí, když někdy zápolíte s časem. Je skvělé si dát dvouhodinovou praxi, ale když na to nemám čas, najdu tady i sekvence, které zvládnu do 40min. 

 

Moje doporučení?

Jestli zvládáte stres levou zadní, máte dokonalé spaní i trávení a jste zkrátka zdraví jako proutek, dejte si někdy restorativní jógu jen tak. Poslouží jako nádherná, snadná cesta k sobě, k přirozené meditaci, která přichází, když jsme uvolnění. Pro vás má Gail pozvánku ke klidu: 

Je mnohem těžší zklidnit se než vytvořit napětí a stimulaci. Restorativní jóga disponuje technikami, jež účinně navozují báječný stav klidu.

Pokud řešíte jakékoli potíže se zdravím, na nic nečekejte a vezměte svoje zdraví do svých rukou. Restorativní jóga je mocný terapeutický nástroj. Ať už vás trápí záda, mysl, insomnie, menstruace, jetlag, osteoporóza nebo i rakovina, Gail vzkazuje:

„Nejlépe prospíváme ve stavu pohody. (…) Pouze s pocitem pohodlí se můžete začít uzdravovat.“

Na všechny tyto potíže a mnohé další v téhle knize najdete sestavu. 

Moje doporučení zůstává (jak jinak než) stejné, jako to Gailino: Dopřejte sami sobě ten čas a tu péči. Poslouchejte svoje tělo. Začněte s tím, co se vám intuitivně líbí, a odtamtud se posouvejte postupně blíž ke svému středu, ke své rovnováze.

Aneb, jak říkám já, Gail i sama ájurveda:

Tělo v rovnováze znamená zdraví.

 

Restorativní videa 

Mám pro vás bonbonek na závěr. Na svém YouTube kanálu pravidelně zvěřejňuju různá jógová videa a přednášky a sem tam se tam najde i restorativní praxe. 

Můžete si tak sílu restorativní jógy vyzkoušet hned teď u sebe doma. Místo klasických bolsterů a bločků (pokud je nemáte) využijte to, co máte běžně doma – deky a polštáře. 

Užívejte 🙏

 
 
Previous
Previous

Rychlotest: Jak je na tom tvoje imunita?

Next
Next

Kde se vzalo Aham Brahmasmi